12 zlatnih pravila za čuvanje hrane - Triglav Osiguranje a.d.o.

Prijavite se. Besplatno!

Prijavite se za naše savete za bezbrižan svakodnevni život.

12 zlatnih pravila za čuvanje hrane

28. 5. 2015

Verovatno smo svi svesni činjenice da neuravnotežena ishrana na duži rok može uzrokovati različite zdravstvene poteškoće. Najčešće i ne pomišljamo kako hrana koja je proizvedena ili pripremljena na neodgovarajući način može štetno uticati na naše zdravlje. Svetska zdravstvena organizacija je utvrdila da se hranom prenosi preko 200 bolesti, a do zagađenja može doći u bilo kojoj fazi proizvodnje, tokom prerade, skladištenja, transporta ili distribucije hrane. Na taj deo, doduše, sami teško možemo uticati, ali jednako je važan i način na koji sa hranom postupamo kod kuće.

 

 

Puno možemo učiniti striktnom primenom pet osnovnih pravila: moramo voditi računa o čistoći, odvojeno čuvati kuvane i sirove prehrambene artikle, za pripremu hrane moramo koristiti čistu i zdravu vodu i sirovine, hranu moramo termički obraditi na odgovarajući način i čuvati je na primerenoj temperaturi.

 

Upravo se kod spremanja i čuvanja hrane pojavljuje najviše pitanja. Zato smo za Vas saželi problematiku u nekoliko osnovnih pravila:

 

Prostorije u kojima čuvamo hranu moraju, pre svega, biti uvek čiste, hladne i suve.

  1. Temperatura u frižideru mora biti pravilno regulisana na do 6° C, a zamrzivač na do -21° C.
  2. Većinu pripremljenih živežnih namirnica u zamrzivaču možemo držati najviše do mesec dana (ovisno o vrsti hrane). Najosjetljivije su pečurke.
  3. Jaja možemo držati u frižideru do 14 dana. Čuvamo ih do datuma roka upotrebe. Pokvareno jaje smrdi, belance i žumance postaju mutni.
  4. Svinjsko meso i piletinu možemo držati u frižideru (do 5° C) do 3 dana, govedinu i divljač do10 dana. Rok se može produžiti ukoliko snizimo temperaturu u frižideru.
  5. Sveže ribe možemo držati u frižideru najviše do 3 dana od dana ulova.
  6. Zrak u frižideru kruži jednako kao u prostoru (u smeru kazaljke na satu), što utiče na temperaturu u različitim delovima hladnjaka. Zato moramo na odgovarajući način rasporediti namirnice: ukiseljeno, kuvano povrće, otvorene marmelade - na gornju policu (gde je najhladnije), mlečne proizvode na srednju policu, pića, umake, jaja - u vrata frižidera, a povrće i voće u donje ladice.
  7. Ukoliko odmah ne konzumirate kuvanu ili podgrejanu hranu, morate je grejati dok je ne pojedete ili je odmah ohladite i čuvajte na hladnom mestu. Hranu ne smete čuvati na toplom mestu ili na sobnoj temperaturi i ne smete je polako hladiti na sobnoj temperaturi jer su takve temperature idealne za brzo bujanje bakterija.
  8. Ječam, mahunarke i pire moramo odmah upotrebiti nakon što ih pripremimo i njih ne trebamo čuvati za kasnije.
  9. Krompir se može podgrejati još samo jednom, pod uslovom da smo ga pre toga spremili na primeren način ( brzo ohlađen i spremljen u frižider na temperaturu do 5° C).
  10. Gljive ne smemo podgrevati.
  11. Najzdravije je sveže, zato odmah pojedite pripremljenu hranu, čim je skuvana.

 

Izvor: www.triglav.si

 

Share on Google+