9 saveta da vaš auto ne zapleše na kiši - Triglav Osiguranje a.d.o.

Prijavite se. Besplatno!

Prijavite se za naše savete za bezbrižan svakodnevni život.

9 saveta da vaš auto ne zapleše na kiši

7. 12. 2016



Na kiši sistemi za asistenciju pomažu, ali je najznačajnija prilagođena vožnja.

Neki se vozači boje vožnje po kiši, iako za to uopšte nema razloga. Treba samo slediti nekoliko saveta – pa Vam i kišni dani za volanom mogu biti vrlo prijatni. Iako statistika kaže da se najviše (teških) nesreća događa po lepom vremenu, sledeći saveti će Vam pomoći da budete sigurni i dok pada kiša.

Prvo se pobrinite da iz automobila dobro vidite, jer vlaga često zamagli stakla. Recept je jednostavan. Ako u automobilu imate klimu, uključite je uprkos nižim temperaturama, jer klima takođe suši vazduh. Zatim poštujte činjenicu da sigurnosnu udaljenost treba prilagoditi klizavim prilikama i nikako se ne oslanjajte na činjenicu da imate dobre reflekse. 

Mudri vozači kažu kako nije teško brzo voziti, već da je teško brzo se zaustaviti.

Kako Vam može pomoći savremena tehnologija?

Vozaču od velike koristi mogu biti savremeni sistemi  asistencije, ali trebamo biti svesni da tehnologija nije svemoguća. Pomoću farova LED tehnologije koji u skladu sa prilikama automatski vrše promene između oborenih i dugih svetala ne možete pogrešiti, jer ste vidljiviji na putu, a istovremeno i Vi puno bolje vidite. Zatim je tu radarski tempomat, koji automatski održava udaljenost od vozila ispred Vas. Posebno ako je vozilo ispred Vas loše osvetljeno, uočiće ga pre nego ljudsko oko i početi blagovremeno smanjivanje brzine. Po kiši je koristan i sistem za sprečavanje nenamernog skretanja sa vozne trake, poznat i pod nazivom Lane Assist. Ali ipak, oba spomenuta i vrlo korisna pomagača će okačiti belu zastavu predaje ako je pljusak stvarno jak, pa je u tom slučaju potrebno opet u potpunosti uzeti uzde u svoje vozačke ruke. 

Put kočenja  je, bez obzira na gume na točkovima, duži nego po suvom vremenu, ali pomaže ako gume imaju što više profila. Takođe je važno da gume nisu prestare. Više od pet sezona stare gume otvrdnu, a to je posebno vidljivo kod zimskih guma. U tom se slučaju put kočenja može povećati za trećinu i više. 

Ako auto zapliva

Po kiši, uvek prisutna opasnost je vodeni klin odnosno aquaplaning. Za one koji to srećom još niste iskusili: to je trenutak, kada se sa prevelikom brzinom dovezete na veću količinu vode – to može biti veća bara ili mani potočić preko puta ili ste samo prebrzi u odnosu na trenutnu količinu vode na putu – a gume gube kontakt sa podlogom. 

U tom se slučaju ne smete preplašiti, već uz što manje ispravke sa volanom prebroditi neugodnu podlogu, jer bi panično okretanje volana moglo uzrokovati nesreću. Dok prednji točkovi plivaju ne mogu uticati na smer automobila, a kada opet dođu u kontakt sa podlogom, auto će trzajem skrenuti tamo kuda su točkovi okrenuti.  Možete se spasiti i korišćenjem kvačila, jer ćete tako odvojiti motor od točkova i time rasteretiti pogonske točkove od dodatnih sila koje bi mogle prevagnuti na stranu proklizavanja, a volan pustite što više na miru, odnosno samo ga nežno okrećite u smeru u kom želite da auto skrene kada točkovi opet dobiju kontakt sa podlogom. Osim toga posmatrajte put ispred sebe. Veće količine vode koje uzrokuju vodeni klin, obično se mogu videti unapred.

Saveti za sigurnu vožnju po kiši:

1. Redovno održavajte brisače. Kada brisači počnu ostavljati neobrisane tragove (crte), vreme je za zamenu. Pobrinite se i da imate dovoljnu količinu tečnosti za pranje stakala. To će pomoći pre svega kod slabe kiše i kada je put mastan.

2. Morate biti posebno oprezni kada kiša pada nakon dugog razdoblja suvog vremena. U tom se slučaju na putu nakupi prašina, motorno ulje, masnoća i druge nečistoće. Kada se sve to pomeša sa vodom, put postane vrlo klizav. Kroz neko vreme kiša svakako sve to ispere, zato je tokom prvih nekoliko sati najopasnije.

3. Izbegavajte uvicu puta, jer se tamo često nakuplja voda. Radije vozite po sredini svoje vozne trake. 

4. Ako ispred sebe vidite veliku baru, pokušajte je izbeći ili se zaustaviti ispred nje, jer je teško proceniti njenu dubinu i šta se skriva u njoj. Pritom izbegavajte nagle manevre jer biste mogli izgubiti kontrolu nad vozilom. Ako u baru uđete samo jednom stranom automobila, on se može početi zanositi, a ako vozilom uđete u preduboku baru, voda može oštetiti električne sisteme ili motor. 

5. Ako automobil dođe na vodeni klin (aquaplaning), nemojte naglo kočiti i nemojte okretati volan jer Vas može zaneti kada točkovi opet dobiju kontakt sa podlogom. Pritisnite papučicu kvačila da se pogonski točkovi slobodno okrenu, a istovremeno maknite nogu sa papučice za gas i vozite ravno dok auto opet ne dobije kontakt sa podlogom. 

6. Ako Vaš automobil ima dnevna svetla, proverite jeste li pozadi uopšte osvetljeni. Neki automobili su u tom slučaju osvetljeni samo napred, stoga upalite oborena svetla kako bi Vas vozači iza Vas videli. 

7. Smanjite brzinu. Kada jako pada kiša, teško je videti druga vozila, saobraćajne znake i put, zato vozite polaganije. Ako biste voziti prebrzo, trebaće Vam više vremena za zaustavljanje ili prilagođavanje okolnostima na putu. 

8. Ne vozite preblizu velikim teretnim vozilima ili autobusima. Ispod njihovih velikih točkova se u velikoj širini raspršuje voda što Vam još dodatno smanjuje vidljivost. Takođe, pazite prilikom preticanja tih vozila. Budite brzi i oprezni. 

9. Pre svega, u naseljima pazite na pešake i bicikliste kako ih ne biste zalili vodom prilikom vožnje preko bara. Smanjite brzinu, pokušajte da zaobiđete bare i vozite dalje od ivice puta.


 

Za više informacija o ovoj temi i drugim savetima prijavite se na naš Newsletter.
 

 

 

Share on Google+