Bezbednost dece u automobilu počinje odabirom autosedišta - Triglav Osiguranje a.d.o.

Prijavite se. Besplatno!

Prijavite se za naše savete za bezbrižan svakodnevni život.

Bezbednost dece u automobilu počinje odabirom autosedišta

24. 9. 2014

U automobilu se dete mora voziti u dovoljno kvalitetnom, pravilno odabranom i odgovarajuće nameštenom sedištu, jer će samo tako biti dovoljno bezbedno. Stručnjak Bojan Oblak naglašava da nema prostora za improvizaciju. Čak se novorođenče, po pravilu, već u prva tri dana svog života susreće sa saobraćajem i zato, naravno, već prvo putovanje, od porodilišta do kuće, mora da bude bezbedno.

 

Odgovarajuće dečje sedište je osnova bezbednog prevoza najmlađih

Kako sa aspekta bezbednosti tako i udobnosti, važno je da dete već od prvog kontakta sa automobilom navikavamo na dečje autoasedište, a ne na mamino naručje. Sva bezbednosna pomagala - pasivna i aktivna - i sve bezbednosne zvezdice modernog automobila, naime, ne pomažu u dovoljnoj meri  ako prilikom eventualne nesreće vaše dete ne štiti prvi odbrambeni stub - sedište i bezbednosni pojasevi.

Stručnjak za saobraćaj i ekspert za dečja autosedišta Bojan Oblak iz Agencije za bezbednost u drumskom saobraćaju, naglašava da pre nego što se uputite na putovanje, uvek obavezno proverite, da li je sedište neoštećeno, kvalitetno, pravilno namešteno i dovoljno veliko za vašeg mališana. To je osnova bezbednog prevoza dece.

Mamino naručje u toku vožnje nije bezbedno okruženje

 

Iako se dete najčešće najbezbednije oseća u maminom naručju, to za vreme vožnje može da bude opasno okruženje. Nikada ne rizikujte s prevozom dece u naručju ili čak u već postojećim sedištima, namenjenim odraslim putnicima, čak i ako se vozite samo na parkingu, sto metara, a da na glavni put ni ne nameravate da skrenete.

Već naglo kočenje pri relativno niskim brzinama, u tom slučaju, može da izazove teške povrede jer dete može ispasti iz naručja odnosno sedišta.

Prilikom naleta, iako je na parkingu brzina ispod 40 kilometara na čas, povrede mogu da budu sudbonosne. Ne oslanjajte se na to što ste vezani i što ćete dete u slučaju snažnog kočenja ili čak sudara zadržati u rukama, jer je snaga ogromna i brzo prevazilazi kapacitete ljudskih mišića.

Ne rizikujte! Tonu i po pritiska telo ne može da izdrži

Pri nesreći ili sudaru vozila, koje vozi brzinom od 50 kilometara na čas, težina naleta tela se poveća za čak 25 puta. U slučaju da ste teški 50 kilograma i neprivezani sedite na suvozačkom sedištu sa detetom u rukama, dete biste prilikom naleta pritisli o armaturnu ploču automobila težinom oko tone i po.

Kako odabrati pravilno sedište?

Bojan Oblak naglašava da će detetu od rođenja pa do uzrasta od deset godina, odnosno do težine od 36 kilograma, biti potrebna tri različita sedišta. Pri tome treba imati u vidu da sa aspekta odabira odgovarajuće veličine, klasifikacija samo po starosnim grupama nije uvek najpreciznija i svakako nije jedini kriterijum prilikom izbora odgovarajućeg sedišta.

„Kada dete stavite u sedište, glavno merilo treba da budu gornje rupe kroz koje prolaze pojasevi, jer ako su ramena viša od mesta gde prolazi bezbednosni pojas, postoji velika mogućnost povrede ramena i ključne kosti”, opisuje Oblak testiranje odgovarajuće veličine.

Važno je i da primetite kada je dete preraslo sedište. „Zamenite ga kada ramena deteta pređu vrh ramenog pojasa”, kaže Bojan Oblak.

Veća deca treba da uz odgovarajuće sedište koriste automobilski bezbednosni pojas

Veću decu (iznad 18 kilograma) vezujemo automobilskim bezbednosnim pojasom, koji je pričvršćen za karoseriju automobila i namenjen je vezivanju odraslih putnika. Važno je da to učinimo pomoću dečjeg sedišta koje podiže telo deteta tako da bezbednosni pojas ide preko detetovog ramena, a nikako preko vrata ili stomaka.

U slučaju korišćenja takozvanog „booster-a”, on mora imati vođice sa strane (naslone za ruke), ispod kojih provlačimo donji deo bezbednosnog pojasa da bi prilikom eventualnog sudara „booster” ostao ispod tela deteta. Sa aspekta veće bezbednosti preporučljivije je koristiti dečje sedište zajedno sa naslonom i podesivim naslonjačem za glavu.

Dečja sugurnosna autosedišta su razdeljena u grupe s obzirom na težinu i uzrast deteta

Grupa 0+: autosedišta namenjena deci uzrasta do jedne i po godine, odnosno do 13 kilograma težine.


Grupa I: autosedišta namenjena deci uzrasta od osam meseci do četiri godine, odnosno od 9 do 18 kilograma telesne težine.

Grupa II: autosedišta namenjena deci uzrasta od tri do dvanaest godina, odnosno od 15 do 36 kilograma telesne težine.

Ne štedite na račun bezbednosti! Proverite i bezbednosnu homologaciju proizvoda.

Bojan Oblak ne savetuje kupovinu korišćenih i starih dečjih autosedišta, jer se kod sedišta starijih od sedam godina plastika i drugi delovi sedišta habaju i gube svoja prvobitna svojstva, pri čemu postoji velika verovatnoća da prilikom saobraćajne nesreće ne opravdaju svoju funkciju. Nikako nemojte koristiti sedište koje je bilo u vozilu koje je učestvovalo u saobraćajnoj nesreći, a prilikom sudara je došlo do deformacije njegovih delova. Takvo sedište nije više upotrebljivo.

Pri izboru sedišta ključno je to da odaberete prvenstveno dovoljno bezbedno i na testovima ispitano dečje autosedište i zato ne treba da vas zavedu njegova slika, boja modela i druge dizajnerske specifičnosti. Najpre se uverite da li proizvod ima odgovarajuću oznaku ECE i izvršenu homologaciju. Trenutno važeća oznaka homologacije je ECE R 44/04.
 

Izvor: www.triglav.si

Share on Google+