Brisači: kako brinuti o njima i kada ih zameniti? - Triglav Osiguranje a.d.o.

Prijavite se. Besplatno!

Prijavite se za naše savete za bezbrižan svakodnevni život.

Brisači: kako brinuti o njima i kada ih zameniti?

6. 4. 2016

 

Brisači su jedan od najvažnijih faktora bezbedne vožnje prilikom otežanih vremenskih uslova kao što su kiša ili sneg. Vidljivost i preglednost su preduslov za izbegavanje nesreće. Brisači odstranjuju prekomernu vodu, sneg i prašinu, sprečavaju taloženje prljavštine na vetrobranskom staklu i omogućavaju čist vidik. Koliko dugo će dobro obavljati svoj zadatak, u velikoj meri zavisi od kvaliteta gumica na metlicama brisača. Brisači, kada padaju kiša ili sneg, moraju da obave veliki broj pokreta zbog čega su podložni mehaničkim oštećenjima. Iako ta oštećenja mogu biti mikroskopska, brisači na kraju ne čiste dobro, a mogu i izgrebati staklo. Osim toga, gumice na metlicama brzo stare i postaju tvrde. Zato je dobro da gumice imaju dodatni grafitni ili teflonski premaz koji pruža optimalno brisanje.

Kada je vreme da ih zamenite?

Stručnjaci kažu da brisače treba menjati godišnje, ali svakako kada vidite jedan od sledećih znakova: brisači ostavljaju linije, preskaču ili škripe, gumice brisača su tvrde, ispucale, pocepane ili oštećene. Više je faktora koji prouzrokuju trošnje brisača, fine gumice brisača mogu se lako oštetiti ako ih koristite na zaleđenom staklu, zato je za odmrzavanje vetrobranskog stakla najbolje da koristite tečnost za odmrzavanje i adekvatnu strugalicu.  

Takođe, nije dobro da koristite brisače na suvom staklu. Između gumice i stakla dolazi do jakog trenja koje uništava gumicu. Ako želite da očistite vetrobransko staklo, aktivirajte prskanje tečnosti za ispiranje stakla, da brisači ne rade na suvom staklu. Gumicu brisača, takođe, uništava i kiselina iz ptičijeg izmeta.

Oštećeni brisači mogu prouzrokovati štetu

Kada se brisači oštete, vrlo lako mogu prouzrokovati štetu na vetrobranskom staklu vašeg automobila. Ako su gumice na metlicama brisača stare i tvrde na staklu stvaraju mikro-ogrebotine. Ovo može da bude velika smetnja, posebno za vreme vožnje po sunčanom vremenu. Zato vam preporučujemo da redovno menjate brisače jer se oštećeno staklo ne može ispolirati. Ako brisači dugo nisu promenjeni pa se desi da metalni deo struže po staklu, to može prouzrokovati veća oštećenja vetrobranskog stakla i dovede do toga da zamena stakla bude neophodna.

Kako održavati brisače?

Važno je da redovno čistite prljavštinu koja dolazi sa kolovoza, a posebno ptičiji izmet, insekte koji su se zalepili za staklo, te drvenu smolu. Kada perete automobil, brisače obrišite mekanom krpom ili sunđerom i odstranite s njih prašinu i prljavštinu. Ako kiša nije padala već duže vreme, isperite vetrobransko staklo tečnošću za ispiranje i uključite brisače.

 

Leti bi trebalo paziti da se gumice na brisačima ne „zapeku“ na staklu. Ako će vaš automobil duže stajati na suncu, podignite brisače. I zimi je, takođe, dobro da pazite da se brisači ne zalede za staklo. Ukoliko biste u tom slučaju pokušali da pomerite brisače, gumice na metlicama bi pretrpele mikro oštećenja. Iz ovog razloga je dobro i zimi, kada automobil stoji napolju, podići brisače sa stakla.

Za više informacija o ovoj temi i drugim savetima prijavite se na naš Newsletter.
 

 

 

Share on Google+