Da li ste sigurni da vladate vašim vozilom i vožnjom u svim vremenskim uslovima? Ne zaustavljaju vas sneg, kiša ili gusta magla? Pomoću našeg testa proverite da li se snalazite dobro u svim okolnostima i znate li šta trebate uraditi u datoj situaciji.
1. Šta treba učiniti ako auto počne da klizi na ledu?
a) Volan naglo okrećite levo i desno;
b) Jako pritisnite na kočnicu i držite volan;
c) Pritisnite kvačilo, pa lagano i pažljivo pritiskajte papučicu kočnice i izbegavajte nagle pokrete volanom;
d) Ne dirajte kočnicu i pustite auto da ide tamo gde ide;
Odgovor c): ako vaš automobil počne da klizi na poleđenom putu, izbegavajte nagle pokrete volanom i ostanite mirni. Pritisnite papučicu kvačila kako biste prekinuli napanje motora koje može na ledu da uzrokuje još veće klizanje. Upotreba kočnice mora biti izuzetno pažljiva i lagana. Vozila koja imaju sistem protiv blokiranja točkova (ABS), u slučaju naglog kočenja na zaleđenoj cesti, automatski obavljaju niz pritisaka i popuštanja na kočnicama, omogućavajući okretanje točkova. Ukoliko vozite automobil bez ABS sistema, pažljivo pritiskajte papučicu kočnice i ukoliko osetite da su se točkovi blokirali, kočnicu malo popustite.
2. Kako ćete se ponašati ako je na putu gusta magla?
a) Smanjićete brzinu i uključiti prednje i zadnje maglenke;
b) Smanjićete brzinu i uključite duga svetla;
c) Zaustavićete se na putu i sačekati da magla nestane;
Odgovor a): stručnjaci upozoravaju da magla otežava vožnju jer smanjuje vidljivost učesnika u saobraćaju. Kod magle se pridržavajte sledećih saveta: smanjite brzinu, upalite maglenke i povećajte sigurnosnu udaljenost. Kada se vidljivost poveća maglenke isključite kako ne biste zaslepili vozilo ispred ili iza vas. Ovo posebno važi za upotrebu zadnjih maglenki, čija upotreba nije dozvoljena kada se vozi na maloj udaljenosti od drugog vozila (npr. u koloni).
3. Kada vas za vreme vožnje zatekne grad, šta ne smemo raditi?
a) isključiti se iz saobraćaja i potražiti sklonište za vozilo na mestu gde je dozvoljeno zaustavljanje;
b) čekati u autu dok se grad ne zaustavi;
c) zaustaviti se ispod nadvožnjaka na putu;
Odgovor c): ako vas u vožnji zatekne grad, važno je da prilagodite brzinu vožnje i da se zaustavite na odgovarajućem i sigurnom mestu. Ako ste na autoputu, isključite se na prvom primerenom mestu (odmorištu, izlazu), a zatim potražite odgovarajuće sklonište, gde je dozvoljeno zaustavljanje vozila. Policija upozorava da vozač može zaustaviti vozilo na parking prostoru odmorišta, ali nikako ispod nadvožnjaka, na cesti ili u tunelu. Zbog opasnosti od povrede bitno je da bez obzira na nastanak eventualne štete ni u kom slučaju ne izlazite iz vozila, već sačekajte da se grad zaustavi. Radi moguće štete u ovakvom slučaju dobro je razmotriti ugovaranje odgovarajućeg osiguranja za vaše vozilo.
4. Šta učiniti ako vidite da je put ispred vas poplavljen?
a) Smanjite brzinu i nastavite;
b) Ubrzajte i nastavite put;
c) Potražite drugi put;
Odgovori c) i a): ako vidite baru ispred vas, pokušajte je izbeći, jer je teško proceniti njenu dubinu i šta je u njoj. Ako je bara dublja od dna vrata vozila, definitivno se trebate okrenuti i potražiti drugi put. Duboka voda može dovesti do ulaska vode kroz filter za vazduh što će prouzrokovati veliku štetu na motoru i električnom sistemu vozila. Ako se ipak odlučite da vozite kroz baru, proverite dubinu i vozite polako.
5. U zimskim uslovima na planinskom putu u susret vam ide vozilo iz suprotnog pravca. Koje vozilo se mora skloniti?
a) vozilo koja se spušta;
b) vozilo koja se kreće prema gore.
Odgovor a): Dok vozite planinskim putem u zimskim uslovima treba uzeti u obzir da će vozilo koje se kreće nizbrdo mnogo lakše da se skloni od vozila koje se kreće uzbrdo, jer će ovo drugo vozilo u slučaju zastoja mnogo teže ponovno krenuti. U slučaju da se sretnu vozila različitih kategorija, npr. putnički automobil i autobus, vozilo koje je manje i okretnije će dati prednost većem.
Izvor: www.triglav.si