Devet saveta za uvođenje deteta u svet saobraćaja - Triglav Osiguranje a.d.o.

Prijavite se. Besplatno!

Prijavite se za naše savete za bezbrižan svakodnevni život.

Devet saveta za uvođenje deteta u svet saobraćaja

13. 9. 2016

 

Ne zaboravite, deca saobraćaj doživljavaju drugačije od odraslih.
 

Za početak je dovoljno reći da deca nisu samo mala kopija odraslih. Njihovo shvatanje stvari oko sebe u poređenju sa našim je umanjeno, ograničeno i njihova perspektiva iz koje posmatraju svet je drugačija. Deca češće reaguju emotivno nego racionalno i zato je potrebno naučiti ih zašto u saobraćaju postoje pravila i saobraćajni znakovi.

SA UVOĐENJEM TREBA POČETI POSTEPENO!

1. Mi sami smo najbolji uzor deci. Svaku priliku (šetnju, vožnju automobilom, posmatranje saobraćaja ...) koristite da se u saobraćaju ponašate u skladu sa pravilima i naučite decu da opažaju stvari oko sebe. Pokušajte da im objasnite važnost poštovanja pravila u saobraćaju.
 

2. Učenje je postepen proces i zato nemojte zatrpavati dete sa previše informacija odjednom. "Pogledaj levo, pa desno i opet levo", je možda prva stvar koju dete treba da nauči. Dok ponavlja za Vama ovu rečenicu, dete će i samo zapamtiti i usvojiti ovo pravilo. Objasnite deci šta se može dogoditi ukoliko se ne budu pridržavali ovog osnovnog pravila. Deca moraju biti svesna mogućih posledica koje mogu nastati nepridržavanjem pravila. Pravila postepeno objašnjavajte i nadograđujte.
 

3. Posebno je potrebno decu predškolskog uzrasta držati za ruku dok ne budemo sigurni da je dete dovoljno samostalno u saobraćaju i da mu možemo verovati.
 

4. Dečije vidno polje , percepcija, motivi, emocije i koncentracija nisu isti kao kod odrasle osobe! Toga odrasli uvek moraju biti svesni da bi pravilno i kvalitetno naučili dete kako da se ponaša u saobraćaju. Budući da je dete manje, često i vidi i primećuje manje događaja oko sebe, često reaguje emotivno i zaboravi sve šta ste ga učili. Koncentraciju mu lako, u trenutku, može omesti štene u koje se zagleda na drugoj strani ulice tako da krene na drugu stranu bez gledanja stanja u saobraćaju.
 

5. Naučimo dete da opaža i sluša. S obzirom da ne može sve videti, treba ga naučiti da sluša - odakle dolazi zvuk i da li se približava ili udaljava?
 

6. Proces učenja bi za njih trebao biti atraktivan, kao igra. Na taj način će učenje za decu biti zabavno i uživaće u njemu.
 

7. Neka dete kao učesnik u saobraćaju bude primetno. Prvačići bi trebalo da nose fluorescentna obeležja i da usvoje naviku stalnog nošenja reflektujućih površina na odeći.
 

8. Naučeno je potrebno ponavljati. Kao što se ponavlja školsko gradivo ili pesmica sve dok dete nije sve upamtilo. Zato ga više puta proverite, ispitujte ga što znače saobraćajni znakovi ili neka se dete postavi u ulogu učitelja i sve Vama objašnjava ... i pobrinite se da dete shvati i nauči kako da sigurno učestvuje u saobraćaju.
 

9. Budite strpljivi jer će Vaš trud biti nagrađen sigurnošću Vašeg deteta!



 

Za više informacija o ovoj temi i drugim savetima prijavite se na naš Newsletter.
 

Share on Google+