Dve-tri o prtljagu na motoru - Triglav Osiguranje a.d.o.

Prijavite se. Besplatno!

Prijavite se za naše savete za bezbrižan svakodnevni život.

Dve-tri o prtljagu na motoru

24. 6. 2014

Počnimo od kraja! Što znači „dozvoljeno opterećenje motocikla”?

 

Ovaj podatak je zapisan u Knjižici o upotrebi vozila, koju ste dobili zajedno sa motociklom.

 

 

Tamo ćete naći da na motocikl možete da stavite između 180 i 200 kg. Dakle, tata + mama + sva dodatna oprema (i prtljažnik s koferima) i što ostane može biti prtljag. Ukoliko imate sreće, za prtljag ostaje samo 20 kilograma. Vozač supersportskog motocikla će morati da se zadovolji rancem, jer su dozvoljena opterećenja niža.

 

Ovih 20 kilograma je potrebno raspodeliti po motociklu, a ne strpati sve u džinovski gornji kofer koji štrči izvan zadnje ose motocikla. Ovakvo opterećenje narušava stabilnost motocikla, koji će teško skretati u krivini i širiti krivu vožnje prema spolja, u jarak.

 

ŠTA GDE IDE?

Kako rasporediti prtljag? Stvari koje će nam možda tokom vožnje biti potrebne stavljamo u „tank torbu”: fotoaparat, auto-karte, kombinezone za kišu, vodu, užinu, prvu pomoć, kao i dodatnu bravu.

 

Kofer iza sedišta je prilično univerzalno i dovoljno jeftino rešenje. Praktičniji i nešto skuplji su dva bočna kofera. Na taj način je i težište niže. To pozitivno utiče na vozne karakteristike motocikla.

 

Motociklisti pri kupovini kofera vole da preteraju i kupe najveće. Razlika u ceni je mala, a u zapremini ogromna. To je zamka, jer veliki koferi, zbog oblika i kao dodatna težina, veoma utiču na vozne karakteristike srednje jakog motocikla. Koferi mogu da izazovu i oscilacije motocikla pri brzini putovanja. I ne zaboravimo da se pri mnogo opterećenom motociklu primetno produžava i razdaljina za kočenje!

 

Ko ne voli da cele godine gleda na motociklu nosače kofera i prtljažnika, poseže za mekim torbama. Korisne su, ali imaju i ograničenja. Prilično je teško pouzdano ih prikačiti za motocikl. Još teže je natovarene torbe sprečiti da se podviju i dodiruju izduvne cevi ili se taru o zadnji pneumatik.

 

POŠTUJTE OGRANIČENJA!

Negde u koferima ili u uputstvu za montažu je zapisano koliko kilograma možemo da stavimo u kofer. Za gornji kofer (top) granica je obično 5 kilograma, a za bočne 10 kilograma prtljaga.

Piše i kojom brzinom možemo da se vozimo s koferima. Obično se savetuje najviše 130 km/h!

 

NIŠTA U DŽEPOVIMA!

U džepovima nemojte držati oštre i čvrste predmete. Ne reskirajte da vas nabode olovka, da vam se zabode u rebra telefon ili da vam karličnu kost nagnječi svežanj ključeva.

 

KAKO REDUKOVATI PRTLJAG?

Za višednevni izlet udvoje prebrzo se nakupi previše prtljaga. Kako postupati? Odaberite samo odeću koja složena zauzima malo prostora: gusto tkan materijal se lakše pakuje nego pleten džemper.

 

Neophodno je imati par komada veša i čarapa, kako biste se osećali sveže i da biste bili suvi ako se iskvasite. Umesto pidžame izaberite duge gaće i majicu. Ukoliko vas iznenadi hladnoća, taj komplet će zameniti toplu odeću za ispod.

 

Za šetnju posle vožnje treba imati sa sobom tanke pantalone za šetnju, prijatnu meku majicu, lake sportske patike i pletenu kapu.

 

Pamuk ili tehnička sintetika? Pamuk manje upija miris znoja, ali loše odvaja telesnu vlagu. Ukoliko pri ruci imate rezervnu pamučnu majicu, za vreme pauze možete da se presvučete.

 

Dobro je sa sobom imati tri metra elastičnog konopca jer je inače po hotelskim sobama nemoguće okačiti vlažan ili opran veš.

 

Autor: Mitja Gustinčič, MotoSI

Izvor: www.triglav.si

Share on Google+