Koje mere preduzeti kako biste sprečili izliv vod iz mašine za pranje sudova?
Izliv vode iz mašine za pranje sudova je definitivno jedna od naših najgorih noćnih mora. Dakle, važno je voditi računa o tome da li mašina ima dvostruku zaštitu od izliva vode, kako iz cevi kojima je mašina povezana tako i iz same mašine. Ukoliko već imate mašinu koja nema zaštitu od izliva vode, potrudite se da ventil za dovod vode uvek bude zatvoren. Otvorite ga samo dok mašina radi. Dakle, zaboravite na pranje sudova dok niste kod kuće.
Šta ukoliko se voda izlije?
Ukoliko je voda počela da curi iz mašine za pranje sudova, prvo zatvorite ventil, a zatim što je brže moguće pokupite vodu, naročito onu ispod kuhinjskih elemenata. Najjednostavnije je da to uradite pomoću krpe i kante ili usisivačem koji usisava vodu, ukoliko ga imate.
Nemojte koristiti usisivač koji nema opciju za usisavanje vode i nemojte koristiti fen kako biste posušili određene površine; nije bezbedno i rizikujete kvar tih uređaja.
Kada pokupite vodu sa podnih površina potrebno je da što ranije krenete sa provetravanjem prostorije, a posebnu pažnju posvetite podovima koji su možda već upili dosta vode. Ukoliko su podovi osetljivi na vlagu (laminat, meko drvo…) provetravanje prostorija neće biti baš od pomoći. Podovi od tvrdog drveta ili plute su dosta otporniji na vlagu i takvim podovima voda ne bi trebalo da napravi veliku štetu.
Sanacija oštećenog poda
Sanacija oštećenih podova zavisi od vrste poda i obima štete. Laminat koji se postavlja na klik je lako zameniti, dok sanacija laminata koji se lepi zahteva više posla. Lamelni parket je lako sanirati, uz malo upornosti može se osušiti i ponovo postaviti.
Klasičnom parketu, ukoliko je natopljen vodom, provetravanje prostorije neće puno pomoci, jer je voda pomerila parket i stvorila pukotine. U principu, saniranjem određene štete ne može se vratiti isti izgled kao što je pod imao pre njenog nastanka. Zamena kompletnog parketa je prilično složena jer zahteva uklanjanje kompletnog nameštaja, saniranje podloge na koju se slaže parket pa tek nakon toga postavljanje parketa i vraćanje nameštaja kao i povratak ukućana u kuću. Manje popravke možete sanirati sami, dok za one složenije preporučujemo da angažujete stručnjaka.
Ukoliko imate osiguranje stana ili kuće (obuhvata i rizik od izliva vode), u najkraćem mogućem roku prijavite štetu osiguravajućem društvu. Ukoliko je moguće napravite nekoliko fotografija kako biste imali dokaze kada procenitelj dođe.
Koju vrstu poda izabrati?
Izbor podova u kuhinji nije jednostavan. Uvek nam nešto padne ili nešto prolijemo kada radimo u kuhinji. Prvi uslov za odabir poda mora biti lakoća održavanja, a drugi izdržljivost. Laminat je prilično osetljiva podloga, dok su furnirani podovi čiji je izgled sličan laminatu, otporniji i imaju jaču strukturu. Veoma zahvalne podne obloge jesu one napravljene od plastike (PVC, linoleum) ili plastična pluta. Parket je manje pogodan, jer nakon nekoliko godina oštećenja na mestima koja su najviše izložena postaju vidljiva, pa je sa te tačke gledišta poželjno da parketi budu masivni i sa više slojeva. U poslednje vreme popularni su uljani podovi koji zahtevaju redovno održavanje. Brodski pod je takođe zahvalna podna obloga sa tačke gledišta održivosti, ali je u pogledu čišćenja dosta zahtevna.
Ono što je najpraktičnije jesukeramičke pločice, a najmanje su pogodni tepisi. Kada birate podove obratite pažnju na estetski aspekt, da se slaže uz zid, plafon, opremu i kuhinjske elemente.
Autor: Matjaž Valenčič
Nezavisni ekspert za energetiku, koji dugi niz godina savetuje građane u pogledu kvaliteta života, primene obnovljivih izvora energije, povećanja energetske efikasnosti i smanjenja troškova. Profesionalni menadžer u zavodu ZaEnSvet – konsultantski zavod čija je misija podizanje kvaliteta života u oblasti održive gradnje, energetskog sertifikovanja zgrada i okruženja.
Za više informacija o ovoj temi i drugim savetima prijavite se na naš Newsletter.