Kako izabrati pravi sport za svoje dete - Triglav Osiguranje a.d.o.

Prijavite se. Besplatno!

Prijavite se za naše savete za bezbrižan svakodnevni život.

Kako izabrati pravi sport za svoje dete

20. 1. 2016

Verovatno ste u dilemi koji sport da izaberete za svoje dete. Nemojte da budete. Za vaše dete je najvažnije da se što više kreće, a najbolje bi bilo da to budu aktivnosti na otvorenom.
 

Tako kažu stručnjaci, a tako pokazuje i iskustvo. Pogrešno je dete od malena usmeravati na samo jedan sport. Za pravilan razvoj deteta, potrebno je da se ono bavi različitim sportskim aktivnostima. Bez obzira na to da li je u pitanju plivanje, košarka ili atletika, dečije aktivnosti bi trebalo da se sastoje od deset ili petnaest različitih aktivnosti kako bi se dete upoznalo sa različitim sportskim aktivnostima koje bi mu pomogle da se razvija u svom pravcima. Roditeljima se ne savetuje da deca rano učestvuju u takmičarskim aktivnostima. To dovodi do usko specijalizovanog vežbanja, i ne dovodi do kompletnog fizičkog, psihičkog i emocionalnog razvoja djeteta.

 

Rana konkurencija može da škodi

Roditelji često imaju strah de će zakasniti u prepoznavanju talenta kod deteta. Stručnjaci ističu da rano angažovanje u jednom sportu ne znači postizanje vrhunskih rezultate u kasnijem periodu. Zapravo, u većini slučajeva deca koja se veoma rano usmjere na jednu vrstu sporta, kasnije ne postižu vrhunske rezultate na takmičenjima, bez obzira na njihov potencijal. Ukoliko od samog početka treniranja, deca učestvuju na takmičenjima, u kasnijem periodu kada treninzi postanu zahtevniji, deca gube motivaciju za rad. Još jedna loša strana ranog usmeravanja na jedan sport jesu povrede koje nastaju usled preterane fizičke aktivnosti dok se telo još nije sasvim ni razvilo. Zato je raznolikost sportskih aktivnosti najbolji temelj za napredak nadprosečno talentovane dece.

 

Od stonog tenisa do bordanja

Žan Košir, border iz Slovenije koje je na ZOI-u u Sočiju osvojio bronzanu i srebrnu medalju, na bord je prvi put stao sa dvanaest godina. Na prvo takmičenje se prijavio dve godine kasnije i pobedio. Nakon toga, javila mu se želja da se takmiči na višem nivou, kada je i počeo ozbiljno da trenira, pojavljujući se na međunarodnoj sceni. Međutim, bord nije prvi sport sa kojim je imao dodir. Žan potiče iz sportske porodice i sport je za njih svakodnevnica. Leti su to plivanje, tenis i planinarenje, a zimi skijanje, sankanje i nordijsko skijanje. Sa prijateljima je gotovo svaki dan išao na selo, a nakon dolaska iz škole sport je bio deo popodnevnih aktivnosti. Do jedanaeste godine je trenirao stoni tenis, a kada mu je to postalo monotono, prešao je na treninge atletike. Kraljica sporta ga je naučila samodisciplini i samostalnosti, ali u atletici nije postizao zapažene rezultate, pa je izgubio volju za treniranjem. Tek nakon svih ovih sportova na red je došao i bord, koje mu se uvukao pod kožu, a danas je jedan od najboljih na svetu.

 

Sport treba da postane navika

Studija Svetske zdravstvene organizacije preporučuje da se dete kreće najmanje jedan sat dnevno. To je ideal kojem trebamo težiti. Nažalost, deca se često ne kreću onoliko koliko bi trebalo i koliko je zdravo. Odnos koji dete razvije prema sportu u velikoj meri zavisi od roditelja. Dete ima prirodnu potrebu za kretanjem, a ukoliko dolazi iz sportske porodice vrlo je verovatno da će samostalno izabrati neki od sportova. Možda i drugačiju vrstu sporta od svojih roditelja, ali će mu sport svakako postati navika, koja će mu doneti zadovoljstvo u životu. Suština je da sport postane sredstvo za zdraviji i kvalitetniji život.

 

Izvor: www.triglav.si

Share on Google+