Kako naučiti decu da bezbedno koriste internet i društvene mreže? - Triglav Osiguranje a.d.o.

Prijavite se. Besplatno!

Prijavite se za naše savete za bezbrižan svakodnevni život.

Kako naučiti decu da bezbedno koriste internet i društvene mreže?

29. 3. 2016

Decu je potrebno naučiti bezbednom i odgovornom korišćenju društvenih mreža. 

 

Društvene mreže, osim što predstavljaju izvor zabave, mogu imati i neke dobre strane. One su deo kompjuterske pismenosti, razvijaju komunikacione veštine, podstiču kreativnost. Izgradnja mreže prijatelja na društvenim mrežama donosi osećaj uključenosti u društvo i utiče na formiranje samopoštovanja, a istovremeno predstavlja i važan izvor informacija.


Naravno, društvene mreže imaju i svoju negativnu stranu, posebno kada su u pitanju krađa identiteta, izloženost neprimerenom sadržaju, seksting ili uznemiravanje sa ciljem izopštavanja iz društva. Ukoliko se pretera sa upotrebom društvenih mreža može doći do zavisnosti i razvoja depresije. 

Bez obzira na moguću izloženost negativnim stranama društvenih medija, decu ne možemo izolovati kada su u pitanju društvene mreže. Zato je bolje da ih na vreme naučimo da ih bezbedno i odgovorno koriste. Kako?

1. Prvo, morate da naučite kako društvene mreže funkcionišu, posebno one koje Vaše dete koristi, kako biste znali koje su mogućnosti određenih društvenih mreža. Dok je dete maloletno, kao njegov roditelj, Vi ste odgovorni za njegove postupke na društvenim mrežama. Većina društvenih mreža ima zabranu pristupa mlađima od 13 godina, a neke i od 18 godina. Postoje društvene mreže koje su namenjene za mlađu decu kao što su Club Penguin ili Snapkidz.

2. Potrebno je da sa decom razgovarate o društvenim mrežama, jer mnogi od njih ne shvataju moguće, negativne posledice koje mogu nastati. Deca jednostavno zaborave na činjenicu da su njihovi podaci vidljivi, kao i ko sve može da pristupi tim podacima. Prilikom kreiranja profila savetujemo objavljivanje što manje ličnih podataka, dok objave na društvenim mrežama treba učiniti vidljivim samo prijateljima koje znamo u realnom životu. 

3. Zapamtite, deca će da koriste društvene mreže na isti način na koji ih odrasli koriste. Veoma je važno da im odrasli budu dobar primer. Koliko često koristite mobilni telefon za vreme ručka, u razgovoru sa detetom ili možda tokom vožnje? Šta je ono što Vi objavljujete na društvenim mrežama? Objavljivanje dečijih fotografija zahteva poseban oprez, naročito u novije vreme. 

4.  Slika vredi hiljadu reči. Zato je objavljivanje slika na društvenim mrežama toliko primamljivo. Neophodno je da dete zna kako da prilikom objavljivanja fotografija ne objavi neke informacije koje ne želi, kao što je trenutna lokacija ili da ne objavi fotografiju osoba koje nisu dale svoj pristanak za to. Razgovarajte o tome koje su fotografije primerene za objavljivanje, a koje nisu. Upozorite dete o opasnostima sekstinga. Seksting (eng. Sexsting) podrazumeva slanje golišavih fotografija putem SMS-a, MMS-a, ili neke društvene mreže.  

5. Ukoliko ne želite da dete previše koristi društvene mreže i ukoliko su u pitanju mlađa deca, najbolje je da računar bude u dnevnoj sobi uz dogovor o tome koliko je u toku dana dozvoljeno koristiti računar ili mobilni telefon za društvene mreže. Npr: dozvoliti korišćenje računara ili mobilnog telefona nakon što dete završi školske obaveze. Važno je da budete dosledni u poštovanju pravila. 

6. Na raspolaganju imate i brojne programe različitih mogućnosti za nadzor putem interneta i mobilnog telefona. Stručnjaci savetuju da ne budete previše strogi. Pokušajte pronaći balans kako bi Vaše dete naučilo da samostalno donosi ispravne odluke. Potrebno je da vidi da mu verujete kako od Vas ne bi skrivalo šta radi. 

7. Decu trebate naučiti kakvo je ponašanje prihvatljivo na internetu, a kakvo nije. Naučite ih kako da prijave zloupotrebu profila ili neprikladan sadržaj, kako da blokiraju određene profile, ali i kako da izbrišu svoj. I roditelji i deca imaju različite mogućnosti kada je u pitanju prijava zloupotrebe bilo kakve vrste.

 

Za više informacija o ovoj temi i drugim savetima prijavite se na naš Newsletter.

 

Share on Google+