Kako sunce i klima utiču na automobilsko staklo? - Triglav Osiguranje a.d.o.

Prijavite se. Besplatno!

Prijavite se za naše savete za bezbrižan svakodnevni život.

Kako sunce i klima utiču na automobilsko staklo?

19. 7. 2016


Savetujemo Vas kako ćete izbeći letnje neugodnosti sa automobilskim staklima.

Zimi su mnogo češća oštećenja vetrobranskog stakla zbog kamenčića kojima se posipa put. A leti se staklo ne štedi. Često krenemo na dalje putovanje koje može biti nepovoljno za staklo zbog temperaturnih opterećenja koja uzrokuju sunce spolja i klima iznutra. Vruće staklo se prilikom sudara ili pritiska lakše i brže ošteti. Pročitajte kako se ponašati.

I vetrobranskom staklu je potrebno malo pažnje

Pre odlaska na odmor, automobil pregledajte i pripremite za dužu vožnju. Neka Vam ne bude suvišno da ovom prilikom pažljivo pregledate i automobilska stakla. Ako uočite manje oštećenje, ne oklevajte sa popravkom. Manja oštećenja na vrućem suncu brže postaju veće pukotine čime vetrobransko staklo gubi svoju snagu.

Kada ste sigurni da  vetrobransko staklo nije oštećeno, preporučujemo Vam da zaštitite sebe sa nekoliko jednostavnih mera.Automobil, ako je moguće, parkirajte na mestima gde je hladovina i koja su manje izložena suncu. S obzirom da se mesta za parkiranje u hladu najbrže zauzmu, kada automobil parkirate na suncu vetrobransko staklo prekrijte štitnikom za sunce. 

Ako i manji kamen udari zagrejano staklo, prouzrokovaće veću štetu nego kada je staklo rashlađeno.

Opterećenost stakla toplotom leti je velika jer sunce zagreje staklo na 50 stepeni i više. Kada je staklo toliko vruće,osetljivije je i manje otporno na oštećenja.

Pored kamenčića tu su grad i promene temperature

Čak i leti su kamenčići najčešći uzrok oštećenja vetrobranskog stakla. Nije loša ideja da proverite šta sve trebate znati o štetama i popravkama vetrobranskog stakla.

Da biste smanjili verovatnoću da kamen ošteti vetrobransko staklo, držite rastojanje. Automobili, kamioni i autobusi će po suvom letnjem vremenu, posebno na deonicama gde se vrše popravke i radovi, podići puno prašine i kamenčića.

Zato ima smisla voziti polako. Ako vozite brzo, a staklo je zagrejano, šteta usled udara kamenčića će gotovo zasigurno biti veća.Kamenčiće koji lete ne pokušavajte izbeći. Uz nagle okrete volana na oštrim krivinama možete lako prouzrokovati saobraćajnu nesreću.

Drugi najčešći uzrok oštećenja vetrobranskog stakla je grad. Posebno kada se nakon dužeg perioda sunčanog vremena vazduh naglao rashladi i stakla na automobilu postaju osetljivija na oštećenja. Pored ovoga, može se desiti i da iznenadni pad temperature prouzrokuje pucanje stakla bez ikakvog spoljašnjeg uzroka.

Jedna od bitnih stvari koja može pomoći u zaštiti stakla je regulacija klima uređaja, tako da radi umereno. 

Kada ulazite u pregrejan automobil, ne preterujte sa podešavanjem klima uređaja na skroz nisku temperaturu.

Ovaj događaj se može porediti sa ranije pomenutim padom spoljašnje temperature što je za stakla veliko opterećenje. Pošto su mlaznice na ventilaciji usmerene prema vetrobranskom staklu, opterećenje je još veće.

Na oštećenja su osetljiva bočna stakla i zadnje staklo

Nemojte zaboraviti ni bočna stakla i zadnje staklo. Čak i njih opterećuje letnje sunce.

Osim toga, često se dogodi da je auto pretrpan prtljagom, pa zbog pritiska staklo može popustiti i pući. Zadnje staklo i bočni prozori su termički obrađeni i zato se, kada dođe do oštećenja, za razliku od vetrobranskog stakla, razbiju.

Ako se to dogodi na odmoru i nemate mogućnost detaljno usisati automobil, pokrijte razbijeno staklo nekim prekrivačem. Iz prozorskog okvira pažljivo uklonite sve deliće stakla i i postavite foliju. Okvir oblepite  širom ljepljivom trakom. Vodite računa da ne koristite nikakve agresivne lepljive trake koje mogu oštetiti boju vozila. Preporučljivo je da se folija izoluje u dva sloja. Kada se vozite sa tako zaštićenim prozorskim otvorom, ne otvarajte ni druge prozore da se zaštita ne bi odlepila. Zatim se pobrinite da staklo zamenite što je pre moguće.

Štetu koja nastaje oštećenjem  vetrobranskog stakla i drugih prozora pokrivaju puno kasko osiguranje i delimični kasko - osiguranje loma ili oštećenja stakla na motornim vozilima

Kada kamenčić napravi zvezdicu

Preporučujemo Vam da pre odlaska na odmor popraviti sva manja oštećenja na vetrobranskom staklu. Popravka je jednostavna i ne traje duže od 30 minuta.

A šta ako se vetrobransko staklo ošteti na putu na odmor? Ako je površina oštećenja manja od 1cm, najbolje je da na čisto staklo na licu mesta zalepite posebnu zakrpu. Ona će oštećenje zaštiti  od prljavštine i vlage i istovremeno omogućiti da popravka kasnije bude bolje izvedena.

S obzirom da se vetrobransko staklo sastoji iz dva sloja stakla između kojih je folija, možete biti sigurni da se staklo neće rasuti.Primenom saveta u nastavku teksta ćete osigurati da se manje oštećenje na staklu ne proširi: 

1. Ne ostavljajte vozilo na suncu. Ako Vaše vetrobransko staklo ima zvezdicu koju je napravio udar kamenčića, na suncu je velika verovatnoća da će se oštećenje raširiti.  U tom slučaju može se desiti da se oštećenje ne može popraviti već da staklo morate zameniti. Kada parkirate automobil potražite hlad ili vetrobransko staklo pokrijte zaštitnom folijom.

2. Nemojte koristiti klima uređaj. Razlika temperature između spoljašnje i unutrašnje površine stakla, kada pokrenete klima uređaj, može izazvati širenje oštećenja.

3. Ako je moguće, nemojte vozite po kiši, i ne zaboravite da automobil ne smete prati. Voda i prljavština se mogu zavući pod zakrpu i u pukotinu.

4. Zbog vibracije i promene pritiska u autu, ne lupajte automobilskim vratima, pokušajte ih oprezno zatvoriti.

 

Kada ste kod kuće, što je pre moguće posetite servis za popravku i zamenu stakla.  Oštećeno staklo smanjuje snagu karoserije za 34%, što znači da bi se karoserija u slučaju teže saobraćajne nesreće lakše oštetila. Iz ovog razloga automobil sa oštećenim staklom nije tehnički ispravan.


 

Za više informacija o ovoj temi i drugim savetima prijavite se na naš Newsletter.
 

Share on Google+