Neka deca budu bezbedna na putevima i u automobilu - Triglav Osiguranje a.d.o.

Prijavite se. Besplatno!

Prijavite se za naše savete za bezbrižan svakodnevni život.

Neka deca budu bezbedna na putevima i u automobilu

18. 9. 2014

Na početku školske godine mnogo pažnje posvećujemo bezbednom putovanju do škole i vrtića, a pritom zaboravljamo da deca taj put najčešće prelaze kao saputnici u automobilu. Vožnja za najmlađe može biti bezbedna samo ukoliko sede na odgovarajućem dečjem sedištu, koje je pravilno namešteno i u kojem je dete čvrsto vezano. Pokušajmo da se pridržavamo toga tokom čitave godine, a ne samo tokom nekoliko prvih dana septembra.  

 

 

Prilikom nameštanja dečjeg sedišta budite uvek precizni i podesite ga pravilno, jer se najviše nesreća događa upravo na kratkim deonicama i u blizini kuće, kada roditelji s prevozom žure i ne čini im se najvažnijim da dete pravilno vežu. Često se dogodi da morate da se zaustavite neočekivano, i u zonama sa ograničenjem 30 kilometara na čas. Već pri takvom kočenju, vaše se dete može teže povrediti ukoliko nije adekvatno vezano. Za povrede, dakle, nije uvek kriv samo sudar, već i iznenadno kočenje.

Uvek vodite računa o tome da su i dete i sedište dovoljno čvrsto privezani, jer nepravilno namešteno sedište ne obezbeđuje najveću bezbednost. Na pravilno nameštanje sedišta i pravilno vezivanje deteta upozorite i bake i deke odnosno sve koji prevoze vaše dete.

Sigurnosni pojas mora da prelazi preko ramena

Dete se mora voziti u sedištu sve dok mu pojas ne bude prelazio preko ramena.

Ukoliko smo u automobilu pravilno vezani, sigurnosni pojas mora da prelazi preko ramena kako bi mogao da nas zadrži naslonjene na sedište. Problem se javlja kod manjih putnika, pre svega dece, jer je sigurnosni pojas namešten tik uz vrat. U takvim slučajevima u saobraćajnoj nesreći može doći do ozbiljnijih povreda, a u težim slučajevima i do oštećenja disajne cevi ili čak gušenja. Pri nepravilnom nameštanju sigurnosnog pojasa postoji i mogućnost da dete koje nije pravilno vezano u saobraćajnoj nesreći telom udari u vrata, a poznati su i slučajevi kada je dete u automobilu zaspalo i nagnulo se u stranu jer nije bilo pravilno vezano pa da se u saobraćajnoj nesreći podvuklo ispod sigurnosnog pojasa.

Savetujemo vam da dete vozite u dečjem sedištu, dok mu obični trotačkovni sigurnosni pojas ne bude prelazio preko ramena. S obzirom na statistiku, prosečno visoko dete odgovarajuću visinu (približno 150 centimetara) dostiže sa 12 godina, odnosno oko šestog razreda.

Veća bezbednost dece i u školskom prevozu

Deca se često nepravilno voze i u organizovanom školskom prevozu, jer nemaju sva školska vozila nameštena odgovarajuća sedišta za manje učenike. Savetujemo vam da se o tome raspitate u školi, po potrebi predložite kupovinu sedišta i naglasite da će tako deca prilikom prevoza s pravilno opremljenim školskim vozilom biti bezbednija.

Da li ste znali da ...

... Šveđani svoju decu stavljaju u autosedišta okrenute nazad do tri ili četiri godine starosti, jer je tako mogućnost za preživljavanje čeonog sudara znatno veća nego kod klasičnih sedišta?


Istraživanja pokazuju da deca starija od jedne godine imaju znatno veće mogućnosti za preživljavanje saobraćajnih nesreća u sedištima okrenutim nazad. U većini evropskih zemalja, među koje spada i Slovenija, deca se voze okrenuta pozadi samo do uzrasta od oko jedne godine. U Švedskoj je praksa drugačija. Tamo je rasprostranjena upotreba dečjih sedišta koja omogućavaju isti položaj deteta i pri uzrastu do tri ili četiri godine, odnosno do težine od 25 kilograma.

Prema statističkim podacima, u Nemačkoj je u poslednjih pet godina u saobraćajnim nesrećama poginulo 37-oro jednogodišnje dece, a u Švedskoj u istom periodu nijedno.


U Švedskoj su zbog toga produžili period tokom kojeg se deca u takvom položaju zadržavaju. Sa godinu dana oni još ne gledaju napred u smeru vožnje, već gledaju nazad do uzrasta od tri ili četiri godine.


U slučaju nesreće sila ne opterećuje samo glavu i vrat, već se raspoređuje po čitavom telu. Učinak je tako znatno manji nego kod položaja deteta koje gleda u smeru vožnje.

Euro NCAP: Budite pažljivi i ne rizikujte, jer posledice mogu da budu strahovite!

Zakonodavstvo većine evropskih zemalja propisuje obaveznu upotrebu dečjih sedišta u automobilu klasifikovanih po starosnim grupama, odnosno pet različitih klasa zavisno od težine dece.
Agencija EuroNCAP, koja vrši ispitivanja sudara i mnogo pažnje posvećuje upravo zaštiti dece, roditeljima preporučuje upotrebu sedišta s patentom „izofiks”. Sistem „izofiks”, integrisan u automobilska sedišta, dopunjava ulogu sigurnosnog pojasa. Agencija takođe upozorava da roditelji pažljivo moraju da odaberu odgovarajuće sedište s obzirom na starost, težinu i visinu deteta.

A šta dodajemo mi?

Preduzimanjem malih mera svi možemo da učinimo mnogo za našu bezbednost i bezbednost drugih učesnika u saobraćaju. Za ponašanje deteta u saobraćaju najviše ćemo učiniti upravo svojim primerom i doslednim pravilnim postupanjem, čak i kada nam se žuri. Tada, zapravo, naročito. Naš primer je detetu najbolji učitelj, a nedoslednost pri bezbednim načinima postupanja u saobraćaju je najveća greška koju prave roditelji.

Preporučujemo da izaberete odgovarajuće osiguranje u slučaju nezgode za decu, koje će tokom cele školske godine i za vreme raspusta pokrivati sve nesrećne slučajeve koji se događaju kod kuće ili u inostranstvu, u slobodno vreme ili u školi, za vreme raspusta ili za vreme sportskih aktivnosti. Pritom vodite računa o visini osiguravajuće sume za slučaj trajne invalidnosti i ne usredsređujte se samo na dnevnu naknadu i naknadu za bolničko lečenje. Invalidnost je, naime, onaj rizik, koji je u slučaju nesreće svakako najvažniji jer tretira posledice koje ostaju zauvek. 
 

Izvor: www.triglav.si

 

Share on Google+