Odgovarajuča rasveta za vaš vid - Triglav Osiguranje a.d.o.

Prijavite se. Besplatno!

Prijavite se za naše savete za bezbrižan svakodnevni život.

Odgovarajuča rasveta za vaš vid

6. 11. 2015

 

JEDNOSTAVNI SAVETI ZA SMANJENJE MOGUĆNOSTI NASTANKA KOMPJUTERSKOG VIDA

Crvene, suve i umorne oči. Zamagljen pogled. Glavobolja. Da li Vam navedeni simptomi zvuče poznato? To može značiti da imate sindrom kompjuterskog vida, a razlog je, naravno, prekomerno gledanje u ekran. Iz tog razloga smo pripremili nekoliko saveta kako da budete sigurni da radite pod odgovarajućim svetlom i da tako smanjite štetan uticaj na Vaše oči.

 

Ljudi sve više vremena provode gledajući u monitor od računara, tablet, pametne telefone i televizor, ponekad čak gledaju i u nekoliko ekrana istovremeno. Neki podaci pokazuju da taj period može iznositi čak 12 sati dnevno. S obzirom da u proseku sedam sati provedemo spavajući, proizlazi da čak 45 odsto vremena kada smo budni provedemo gledajući u ekran.

 

Pred ekranom provedemo više od 45 odsto vremena kada smo budni

Uz napredak tehnologije i uz način života i rada koji napredak tehnologije uslovljava, ne možemo u potpunosti da se odreknemo upotrebe takvih uređaja. Međutim, možemo da smanjimo negativan uticaj na svoje oči. Osim toga, naučnici nisu uspeli dokazati da nekoliko sati dnevno gledanja u ekran dovodi do trajnog oštećenja vida. Međutim, dugotrajno gledanje u ekran ipak može dovesti do nekih neprijatnosti.

 

Naravno, najbolje bi bilo da gledanje u ekran svedemo na minimum. Pomaže i ukoliko ekran postavite u pravilan položaj, takođe i rasvetu podesite tako da Vam omogućava maksimalnu čitljivost i na taj način eliminišete pojave kao što su treperenje ekrana, odsjaj i refleksija svetlosti.

 

KAKO DA SEBI POMOGNETE?

Sledeći saveti Vam govore šta da uradite da poboljšate rasvetu:

 

Ekran:

  • Ne treba biti okrenut direktno ka prozoru.
  • Gornja ivica monitora treba da bude na istom nivou ili malo niža od nivoa očiju. Ukoliko je ekran postavljen iznad nivoa očiju, oči su izložene većem fizičkom naporu.
  • Optimalna udaljenost očiju od ekrana treba da bude kao dužina ruke.
  • Podesite visinu i nagib ekrana da izbegnete odsjaj i refleksiju, ili barem da je svedete na minimum.
  • Podesite osvetljene i kontrast slike na monitoru radi lakšeg gledanja. Ukoliko je potrebno povećajte font na ekranu da biste poboljšali čitljivost.
  • Smanjite kontrast između ekrana i direktnog izvora svetla, jer u suprotnom dolazi do naprezanja očiju.

 

Spoljna svetlost:

  • Koristite roletne ili zavese da bolje kontrolišete intenzitet svetlosti na radnom mestu.
  • Vodite računa da ne napravite senke.

 

Unutrašnja rasveta:

  • Ekran ne sme biti jedini izvor svetlosti u prostoru.
  • Odaberite odgovarajuću rasvetu koja ne pravi odsjaj na ekranu.
  • Stona lampa treba da stoji pored monitora.

 

IPAK, NE ZABORAVITE

Svi stručnjaci su složni u jednom, a to je da pored svih nabrojanih mera za zaštitu vida najbolja je pauza za oči. Prosečan čovek trepne 18 puta u minuti. Prekomerno gledanje u ekran dovodi do toga da se broj treptaja smanji što vodi ka crvenim i umornim očima. Savetujemo Vam da napravite sledeće:

  1. Sklonite pogled sa ekrana.
  2. Pogledajte neki udaljeni predmet.
  3. Zadržite pogled nekoliko sekundi na njemu.

 

Izvor: www.triglav.si

Share on Google+