Test: Kupovina polovnog automobila - Triglav Osiguranje a.d.o.

Prijavite se. Besplatno!

Prijavite se za naše savete za bezbrižan svakodnevni život.

Test: Kupovina polovnog automobila

26. 6. 2015

Kupovina polovnog automobila važi za cenovno povoljniju alternativu kupovini novog automobila. Na taj način dođemo do solidnog automobila za deo cene novog. Da bi to i bilo ispravno i da biste kupili odgovarajući automobil, morate pravilno proceniti njegovo stanje i potencijalane troškove vezane za njega u budućnosti. Pobrinite se da prepoznate sve zamke i da kupite dobar automobil po razumnoj ceni.

 

 

1. ISTINA ILI OBMANA: VIŠE SE ISPLATI KUPITI VEĆI AUTO VIŠEG RAZREDA OD MANJEG ISTE VREDNOSTI.

a) Istina.

b) Obmana.

 

Odgovor b): relativno niske cene polovnih većih automobila često zavedu kupce pa se odluče za kupovinu većeg automobila nego što im je to potrebno ili što sebi mogu priuštiti. Kupoprodajna cena (generalno polovnih automobila) zapravo predstavlja samo mali deo troškova za vozilo tokom vremena. Kada kupujete vozilo morate uzeti u obzir i troškove servisiranja, osiguranja i goriva. Polovni automobil je već izgubio veliki deo svoje vrednosti i dalji gubitak je prilično nizak. Sa druge strane troškovi korišćenja automobila se sa godinama povećavaju, zbog viših troškova održavanja (npr. kvarova ili većih servisnih intervencija kao što je zamena remena, izduvnog sistema, amortizera, itd). Troškovi korišćenja automobila se u pravilu razlikuju između različitih tipova vozila sa istom nabavnom cenom. Opredeljenje za veći auto će biti potpuno prihvatljivo ako ste svesni da to na duge staze znači veće troškove korišćenja vozila, i ukoliko ste u mogućnosti da ih finansirate.

 

2. DA LI JE ZA DETALJAN PREGLED DOKUMENTACIJE AUTOMOBILA DOVOLJNA SAOBRAĆAJNA DOZVOLA?

a) Naravno. U saobraćajnoj dozvoli su sve informacije koje trebate znati.

b) Ne, moramo proveriti i ostale dokumente.

 

Odgovor b): Mnogi kupci neadekvatno pregledaju dokumentaciju vozila. Iz saobraćajne dozvole možemo dobiti informacije o broju vlasnika u R.Srbiji, da li je auto uvežen, koliko dugo je prodavac bio u vlasništvu vozila, itd. Ono što još moramo proveriti je i uverenje o homologaciji. Sve tehničke specifikacije određenog vozila možete proveriti kod ovlašćenog zastupnika za Srbiju za prodaju marke automobila koji kupujete. Temeljna provera dokumenata vozila treba da postane obavezni deo procesa kupovine polovnih automobila i dobar je temelj za kupovinu polovnih vozila po korektnoj ceni.

 

3. PRE KUPOVINE, PROVERITE STANJE I STAROST GUMA. ŠTA ZNAČI AKO SU NEREVNOMERNO ISTROŠENE?

a) Geometrija šasije je neispravna.

b) Gume su prestare.

c) Gume su neadekvatne veličine.

 

Odgovor  a): Ako su gume neravnomerno istrošene, to je znak neispravne geometrije šasije, što je obično posledica snažnog udarca (npr. rupe na cesti) ili čak sudara.

 

4. ŠTA JE POTREBNO DA PROVERITE TOKOM PROBNE VOŽNJE?

a) zaključavanje/zatvaranje vrata i prozora.

b) rad ventilacije i klima-uređaja.

c) rad kočnica i amortizera.

 

Odgovor c): testna vožnja ne bi trebala biti samo jedan krug po obližnjoj ulici, već bi trebala biti duža i da uključuje vožnju na dobrom i lošem putu, kao i vožnju pri većim brzinama. Na dobrom putu pažnju treba obratiti na stabilnost volana, da li se vozilo čudno njiše, kao i testirati kočnice i amortizere. Na lošem putu obratite pažnju na kompaktnost rada amortizera i potencijalne tupe udarce iz šasije - to ukazuje na to da će biti potrebno zameniti neke delove. Tokom probne vožnje treba proveriti i rad svih elektronskih uređaja koje niste mogli proveriti u stanju mirovanja.

 

5. DA LI JE DOVOLJNO DA MOTOR AUTOMOBILA PREGLEDATE SAMI?

a) Naravno, dovoljno je da pregledam upozorenja na instrument tabli.

b) Ne, motor mora pogledati stručnjak.

c) Ne, pregledat ću motor sa vlasnikom vozila.

 

Odgovor b): Zbog sve naprednijih motora koji sadrže mnogo dodatnih sistema (npr. filteri DPF, sistema Start & Stop ...), stanje elektronike u novijim automobilima (ne samo motoru, već i preostalim uređajima) je izuzetno važno, zato se preporučuje da se auto odvezete na pregled kod stručnjaka. On će upotrebiti uređaje za autodijagnostiku i takvim pregledom lakše uočiti da li postoje neke nepravilnosti. Za mnoge greške se ne pojavi upozorenje na instrument tabli, a dešava se i da neki prodavci izbrišu greške pre prodaje bez da ih otklone pre toga.

 

6. AKO KUPITE STARIJI, POLOVAN AUTOMOBIL, ZAŠTO IPAK IMA SMISLA DA UGOVORITE AUTO KASKO OSIGURANJE?

a) Jer obavezno osiguranje automobilske odgovornosti pokriva samo štete prouzokovane drugim učesnicima u nesreći;

b) Jer smo i dalje izloženi opasnostima na putu, a troškovi popravke vozila su jednako visoki;

c) Jer možemo ugovoriti druga, dodatna osiguranja, koja će pokriti štetu na našem vozilu u slučaju nesreće - kasko osiguranje za slučaj sudara, osiguranje loma stakla na motornim vozilima. 

 

Svi gore navedeni odgovori: Savetujemo vam da starost vozila i njegova nabavna vrednost ne budu jedini faktor koji će uticati na Vaš izbor potrebnih osiguravajućih pokrića. Razmislite i o tome koliko vremena provodite u automobilu  i koliko kilometara pređete. Ako više vremena provodite na putu, pogotovo u većim gradovima, statistički se povećavaju šanse da će doći do nezgode. Izdvojite vreme da razmislite i odaberete osiguranje koje Vama najbolje odgovara, a za pomoć Vam mi stojimo na raspolaganju.

 

Izvor: www.triglav.si

Share on Google+