Kako se pripremiti za put motorom u grupi, za sigurnu vožnju i na radost svih?
Jedna od čari motociklizma je druženje na izletima. Putovati sasvim sam u nekom ne sasvim domaćem okruženju nije sasvim prijatno. Želiš li društvo sa kojim ćeš podeliti utiske, radosti i loša iskustva?
Na grupnim izletima motoristi je najteže odrediti prijatan ritam kojim će grupa voziti. To je najuočljivije na prvim izletima grupe kada se vozači još upoznavaju. Jedni bi želeli voziti brzo i daleko. Drugi bi želeli kraće deonice, radije bi razgledali okolinu i zaustavljali se. Jedne i druge je gotovo nemoguće spojiti u zadovoljnu grupu.
Na čelu ili na kraju grupe?
Sledeći važan problem je iskustvo vozača. Najmanje iskusne vozače pokaže vožnja u rastrganom ritmu. Prebrzo voze po ravnom (to je najjednostavnije), a pre svake krivine snažno smanjuju brzinu. Ako takav neiskusan vozač vozi na kraju grupe, neprijatnosti su zagarantovane. Grupu motorista razdeli već prvo preticanje kamiona. Praksa pokazuje da zadnji motorista u koloni uvek mora voziti najbrže jer mora nadoknaditi zaostatak zbog vožnje kroz raskrsnice i u preticanju.
Grupi treba vođa puta. On određuje prohodan i ne prebrz ritam vožnje. Vođa treba, takođe, odrediti (dobrog) motoristu koji će voziti zadnji na kraju kolone. Manje iskusan motorista ili onaj sa najsporijim motorom treba voziti na drugom mestu u koloni. Tako neće zaostajati.
Koliko grupa može biti velika?
Grupa kojom se može upravljati broji tri, možda najviše pet, šest motocikala. Pre nego se zajedno odvezete u krivine, dogovorite pravila ponašanja. Čovek koji nije navikao na funkcionisanje u grupi na parkingu će gunđati po svom. U tesno zbijenoj grupi će preticati kolege, a trenutak kasnije će se zaustaviti jer je naišao na lep pogled. Kod takvog ponašanja brzo nešto pođe po zlu.
Grupa ili male grupe?
Ako se vozači ne mogu dogovoriti da grupa uspori ritam vožnje, onda je bolje da se grupa podeli u male grupe. Odredite tačke gde će se grupa opet sastati (na kafi, na benzinskoj stanici, vidikovcu). Tako niko neće biti u opasnosti ili nervozan. Automobili će tako lakše naći priliku za preticanje.
Sigurnosna udaljenost i položaj
U stisnutoj grupi motoristi moraju zauzeti cik-cak položaj na putu. Vođa neka vozi levom trećinom svoje putne trake, drugi odgovarajuće (za 1 sekundu) više iza i na unutrašnjoj trećini trake. Treći motorista je opet na levoj trećini i tako dalje. Udaljenost između motorista koji voze u istoj liniji neka bude duga dve sekunde vožnje! To je sigurnosna udaljenost na kojoj će svako moći pouzdano reagovati i zaustaviti se. Tako će svi motoristi u svim smerovima imati dovoljno prostora bez obzira na brzinu vožnje. Kada se uputite među zavoje, ulazite ili izlazite s autoputa, tada je vreme za jedan red: jedan za drugim na primerenoj sigurnosnoj udaljenosti. I nikad neplanirano.
Čekanje na suncu
Strašno je teško stalno čekati, sa rukavicama i kacigom, nekoga ko stalno kasni. Uvek isti motoristi dođu na zbirno mesto praznog rezervoara za gorivo. Zato je pitanje da li je takva vožnja uopšte prijatna?
Vođa grupe
Vođa grupe određuje pravila. Jasno je potrebno dogovoriti barem sledeće stvari:
- smer puta, važna skretanja i tačke između kojih se grupa sastaje ili čeka,
- raspored, ko vozi na kojem mestu. U tom rasporedu svako mora i ostati! Preticanja u stisnutoj grupi nema. Ako vam motorist izrazi želju da ga pretičete, učinite to po njegovoj spoljnoj strani!
U krivinama vozite u koloni, a ne bok uz bok!
Automobile pretičite jedan za drugim, nikad u paru ili grupi!
Svako prati motoristu iza svojih leđa. Ako ga nema, zaustavite se na sigurnom mestu i pričekajte ga. To je najvažnije svuda gde skrećemo u novi smer vožnje.
Gunđala kvare raspoloženje, a oni koji se vole dokazivati pokvare igru. Takvi neka idu svojim putem.
Grupa i preticanje
Grupa treba preticati u istom poretku kao što je onaj koji važi za vožnju. Prvi motorista pretiče tako da za sobom ostavi dovoljno prostora za razvrstavanje ostalih. Motorista se odmah nakon preticanja pomera skroz udesno. Tako napravi mesta ostalima iza leđa da sigurno završe preticanje. To ne sme podstaći sledećeg vozača da rizično pretiče. Nikada ne pretičemo na silu.
Ako vozač koji vozi ispred opazi opasnost, neka ispruženom rukom ili nogom upozori grupu na moguću opasnost. Takođe je ispravno smanjiti brzinu.
Izvor: www.triglav.si
Za više informacija o ovoj temi i drugim savetima prijavite se na naš Newsletter.