Kako sprečiti požar u dimnjaku i šta učiniti ako u dimnjaku i pored svega plane?
Uzroci požara u dimnjaku
Požari najčešće nastanu jer ložimo na neodgovarajući način, zatvaramo dovod vazduha, koristimo loše gorivo, neredovno održavamo dimovodne uređaje ili isti nisu dimenzionirani na odgovarajući način. Uzroke nalazimo i u promeni energenta, jer se tokom poslednjih godina puno ljudi vratilo na zagrevanje čvrstim gorivom u različitim oblicima. A požar u dimnjaku najčešće nastane zbog katranskih naslaga koje se mogu zapaliti.
Znaci požara u dimnjaku su pucketanje koje postaje sve snažnije (bubnjajući zvuk sličan zvuku teretnog voza ili aviona u niskom letu), iz dimnjaka izlazi crni dim, izbijaju iskre ili čak plamen, rozete su vruće, sagorevanje je slabije, po stanu se širi smrad, a zidovi dimnjaka su vreli.
Kako sprečiti požar u dimnjaku?
Da biste sprečili nastanak požara te vrste, ključno je da se pobrinete o pravilnoj ugradnji uređaja za loženje, njihovom pravilno korišćenju, redovnom održavanju, čišćenju i pregledanju.
Poštujte upozorenja dimnjačara prilikom redovnih godišnjih pregleda jer ćete tako odmah moći otkloniti eventualne nepravilnosti.
10 mera zaštite od požara
1. Uređaj za loženje i dimnjak sagradite sa odgovarajućim tehničkim svojstvima i to u skladu sa uputstvom proizvođača odnosno sa propisima.
2. Svaki uređaj za loženje koji duže vreme nije radio pre korišćenja treba pregledati.
3. Prilikom postavljanja uređaja za loženje i dimnjaka poštujte zahtevane udaljenosti od zapaljivih materija.
4. Podovi i zidovi oko uređaja za loženje moraju biti od negorivih materijala.
5. Uređaj za loženje neka bude u odnosu na vrstu goriva, priključen na odgovarajući dimnjak.
6. Ako ložite drvima, za loženje koristite suva drva. Pelet mora imati odgovarajući sertifikat, a sečena drva moraju biti skladištena na odgovarajući način i od što boljeg materijala. Procenat vode u drvetu ne sme biti veći od 25 %.
7. Centralni uređaji za loženje koji imaju ručno ubacivanje goriva moraju biti opremljeni toplotnim vodenim rezervoarom. Tako ćete osigurati da drvo u ložištu u celosti gori uz puno sagorevanje.
8. U uređaju za loženje nikada nemojte paliti karton, dekorativni papir, maramice ili novogodišnje jelke – užarene čestice se dižu u dimnjak i mogu zapaliti obloge.
Gorivo mora odgovarati zahtevima uređaja za loženje i dimovodnog uređaja. Ako je uređaj za loženje planiran za rad samo na tekuće gorivo, ne možemo ga koristiti za pelet, drva ili plin.
9. Tavan neka bude pospremljen, a u blizini dimnjaka nemojte čuvati stvari koje se mogu zapaliti.
10. Uređaj za loženje i sa njim povezane dimne vodove, ventilacijske uređaje, pomoćne uređaje redovno pregledajte i čistite u skladu sa propisima dimnjačarske službe.
I šta učiniti ako uprkos svemu dođe do požara u dimnjaku?
- Odmah nazovite broj 193 i saopštite neophodne podatke.
- O požaru obavestite sve stanare, koji moraju napustiti stan, jer postoji vrlo velika opasnost od nastanka otrovnog ugljen-monoksida.
- Ako je u prostoru dim, ne ulazite u taj prostor.
- Uklonite sve gorive predmete iz blizine dimnjaka.
- Vatru u dimnjaku nikada ne gasite vodom, jer je to vrlo opasno.
- Ne otvarajte vratašca na dimnjaku.
- Ako je došlo do požara u dimnjaku, nemojte ložiti u uređaju za loženje.
- Nakon požara nadzirite temperaturu spoljnog zida dimnjaka bar još 2 ili 3 sata.
- Nakon požara dimnjačar mora pregledati dimnjak u celosti jer postoji vrlo velika verovatnoća da je požar ostavio posledice na cevima ili zidovima dimnjaka.
Potrebno je da se na početku sezone grejanja dimnjak pregleda kao i da se upoznate sa merama za postupanje u slučaju požara u dimnjaku. Požari te vrste naime oštećuju konstrukciju dimnjaka, a ako se prošire na druge delove kuće, mogu ostaviti i teže posledice.
Za više informacija o ovoj temi i drugim savetima prijavite se na naš Newsletter.