Automobilska osiguranja

Policom osiguranja od automobilske odgovornosti osiguravate svoju odgovornost prema trećim osobama za štete prouzročene uporabom motornog vozila u zemlji i inozemstvu.

Osiguranje od automobilske odgovornosti omogućava oštećenom da zahtijeva odgovarajuću odštetu neposredno od osiguratelja, a prouzročitelju da ga ta obveza materijalno ne ugrožava.

Za putovanje u neke zemlje inozemstva, potrebno je imati osiguranje od automobilske odgovornosti izvan Republike Hrvatske. Potvrda za takvo osiguranje je tzv. zelena karta.


Uz obvezno osiguranje od automobilske odgovornosti, ugovorite i:


Najčešća pitanja

1. Smijem li voziti svoje vozilo ako mi je isteklo AO osiguranje?

Prema članku 4. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu vlasnik prijevoznog sredstva dužan je, prije upotrebe prijevoznog sredstva, sklopiti ugovor o obveznom osiguranju u prometu te ga obnavljati sve dok je prijevozno sredstvo u prometu, a vozilo u upotrebi. 

2. Zašto je AO osiguranje važno za svakog vozača?

Za nezgodu je potreban samo jedan trenutak nepažnje  crveno svjetlo na semaforu koje niste vidjeli na vrijeme, biciklist ili pješak koji iznenada iskrsne na cesti, drugo vozilo koje ste nehotice udarili na parkiralištu... Takve situacije nisu rijetkost i mogu se dogoditi svakom vozaču. 

Upravo tada, AO staje između vas i potencijalno velikih financijskih troškova koji mogu nastati kao posljedica materijalne ili nematerijalne štete uzrokovane trećim osobama. Bez AO osiguranja, sav trošak pada izravno na vas, a odštetni iznosi mogu biti vrlo visoki, posebno kad su u pitanju ozljede ili pravni postupci. 

Iako je zakonski obavezna, AO polica vam istovremeno osigurava financijsku sigurnost jer osiguravajuće društvo na sebe preuzima pokrivanje štete. 

3. Što zapravo pokriva AO osiguranje?

Voziti bez važeće police AO osiguranja nije samo prekršaj, već i ozbiljan rizik. AO osiguranje pokriva sve štete koje vozač može nenamjerno prouzročiti trećim osobama. To uključuje popravke njihovih vozila, troškove liječenja, bolovanja, invalidnosti pa čak i trajne posljedice prometnih nesreća. Međutim, AO ne pokriva štetu na vašem vozilu – za to je predviđeno kasko osiguranje.   


4. Imam AO osiguranje, trebam li imati i kasko osiguranje vozila?

Obvezno osiguranje od automobilske odgovornosti i kasko osiguranje vozila ne isključuju jedno drugo, već se nadopunjuju, baš kao sigurnosni pojas i zračni jastuk u vašem automobilu. 

Za razliku od AO osiguranja koje je zakonski definirano, kasko osiguranje je dobrovoljno, ali izuzetno korisno. Ovisno o širini pokrića, ono pokriva širok spektar rizika u životu svakog vozača. Kad imate djelomični kasko ugovoren uz AO policu, osigurani ste ako prouzročite štetu drugima i ako netko drugi ili vi sami oštetite vaše vozilo. 

Ako imate novije vozilo financirano leasingom ili jednostavno želite uživati u vožnji bez dodatnog stresa, AO polica u kombinaciji s punim kaskom je najbolja moguća odluka. 

7. Kako mogu prijaviti štetu u slučaju prometne nezgode?

Zahvaljujući intuitivnom obrascu kroz koji je moguće prijaviti štetu, više nije potrebno tražiti papire po ladicama, kopirati dokumentaciju ili fizički dolaziti u poslovnicu. Cijeli proces sada možete obaviti online, brzo i samostalno iz udobnosti svog doma. 

Posebno korisna funkcionalnost u procesu online prijave štete je mogućnost ogleda na daljinu. Ova usluga omogućuje procjenu štete na temelju fotografija ili videozapisa koje sami snimite. Tako više nema potrebe organizirati slobodan dan, prebacivati obaveze ili voziti se kilometrima do procjenilišta. 

Ogled obavljate tamo gdje se nalazite, u vremenu koje dogovorite s dežurnim procjeniteljem. 

8. Kako mogu provjeriti status svoje AO police?

Status police možete provjeriti direktno kod svog zastupnika ili u i.triglav aplikaciji u kojoj imate sve svoje police osiguranja na jednom mjestu  jasno, pregledno i dostupno u svakom trenutku. 

9. Mogu li s AO policom putovati u inozemstvo?

Da, i to uz Zelenu kartu. Zelena karta je međunarodni dokument koji potvrđuje da vaše vozilo ima važeće osiguranje od automobilske odgovornosti i priznat je u brojnim europskim i susjednim zemljama koje su dio sustava Zelene karte. 

U njoj se nalaze svi ključni podaci o vašoj polici, vozilu i osiguravatelju, koji su potrebni za brzu i učinkovitu obradu štete. 

Što to znači za vas kao vozača? Prije svega  sigurnost na putu. Zelena karta ima standardizirani format koji je prepoznatljiv policiji i osiguravateljima diljem Europe, što uvelike pojednostavljuje i ubrzava sve postupke u slučaju prometne nezgode.